Τα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) έχουν σκοπό την παροχή υπηρεσιών αρχικής επαγγελματικής κατάρτισης σε αποφοίτους Λυκείου. Η λειτουργία των Δημοσίων Ι.Ε.Κ. που ανήκουν στο Υπουργείο Παιδείας, εποπτεύεται από τη Διεύθυνση Δια Βίου Μάθησης, με κύρια αρμοδιότητα τη διαμόρφωση και την εποπτεία του εκπαιδευτικού τους πλαισίου.

Η ειδικότητα που μπορούν να δηλώσουν οι μαθητές Γ΄ Λυκείου
για το Δ.ΙΕΚ ΚΟΝΙΤΣΑΣ ως ορίστηκε από την Γ.Γ.Ε.Ε.Κ.Δ.Β.Μ.Ν,
με την υποβολή παράλληλου μηχανογραφικού δελτίου,
είναι η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΑΣΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

Ενημέρωση σχετικά με την εισαγωγή καταρτιζομένων στα Δημόσια Ι.Ε.Κ. με την υποβολή παράλληλου μηχανογραφικού δελτίου

Διαδικασία Πιστοποίησης
Επαγγελματικής Κατάρτισης Αποφοίτων ΙΕΚ

Ο Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. με σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του, προβαίνει σε προγραμματισμό όλων των διαδικασιών εξετάσεων πιστοποίησης για τα έτη 2021 και 2022, οι οποίες ανεστάλησαν εξαιτίας της πανδημίας COVID-19 και των υποχρεωτικών προληπτικών μέτρων κατά της διασποράς της.

Λαμβάνοντας υπόψη τις οδηγίες, τα μέτρα και τις συστάσεις των αρμόδιων αρχών για την ασφάλεια όλων των εμπλεκομένων στις εξετάσεις, επαναπροσδιορίζονται οι νέες ημερομηνίες διεξαγωγής των εξετάσεων πιστοποίησης του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.

Οι εξετάσεις πιστοποίησης επαγγελματικής κατάρτισης αποφοίτων ΙΕΚ – ΣΕΚ, προγραμματίζεται να πραγματοποιηθούν τον Οκτώβριο 2021 και τον Οκτώβριο 2022.

Τις επόμενες ημέρες, σταδιακά, θα κοινοποιηθούν στην ιστοσελίδα του ΕΟΠΠΕΠ λεπτομερείς και αναλυτικές οδηγίες για τη διεξαγωγή κάθε εξεταστικής διαδικασίας που θα λάβει χώρα εντός του 2021 (εξεταστικά κέντρα, πόλεις διεξαγωγής εξετάσεων, ημερομηνίες, διαδικασία αιτήσεων κ.λπ.), καθώς και τα υγειονομικά μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς της πανδημίας COVID-19.

Το ισχύον Θεσμικό Πλαίσιο Πιστοποίησης Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης των αποφοίτων των Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) και των Σχολών Επαγγελματικής Κατάρτισης (Σ.Ε.Κ.), έχει θεσπιστεί με την Κοινή Υπουργική Απόφαση 2944 (ΦΕΚ Β’ 1098/30.04.2014).

Σε σχετική σελίδα του ΕΟΠΠΕΠ, έχουν αναρτηθεί όλες οι επιμέρους τροποποιήσεις που έχουν γίνει μέχρι σήμερα. Δείτε τη σελίδα πατώντας εδώ.

Κατάλογοι Ερωτήσεων Πιστοποίησης

Τους καταλόγους ερωτήσεων Πιστοποίησης για όλες τις ειδικότητες ΙΕΚ (παλαιού και νέου τύπου), μπορείτε να τους αναζητήσετε στην επίσημη ιστοσελίδα του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. πατώντας εδώ.

Προγραμματισμός εξετάσεων πιστοποίησης από τον ΕΟΠΠΕΠ

ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗ

Ο καταρτιζόμενος αποφοιτά, εφόσον:

1. Δεν υποχρεούται σε επαναπαρακολούθηση μαθήματος.
  1. Η τελική βαθμολογία του σε κάθε μάθημα είναι τουλάχιστον πέντε(5).
  1.  Έχει συμπληρώσει τις προβλεπόμενες ώρες κατάρτισης.
  1. Έχει ολοκληρωθεί και η υποχρεωτική πρακτική άσκηση.

ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ -ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ – ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ

ΒΕΚ

Οι καταρτιζόμενοι που ολοκληρώνουν επιτυχώς την κατάρτισή τους στο  ΔΙΕΚ -και τα 5 εξάμηνα Σπουδών-κατά την αποφοίτησή τους λαμβάνουν Βεβαίωση  Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΒΕΚ).

Η ΒΕΚ εκδίδεται  από το ΔΙΕΚ κάθε 1η και 15η  εκάστου μηνός.

Ο  καταρτιζόμενος για την έκδοσή της οφείλει να προσκομίσει:

1.Το Βιβλίο Πρακτικής Άσκησης συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο.

2.Την ΒΕΒΑΙΩΣΗ   ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ  της Πρακτικής Άσκησης

3. 2 ΦΩΤΟΓΡΑΦΊΕΣ

* Ταυτόχρονα   με την  ΒΕΚ χορηγείται και Βεβαίωση Περάτωσης  της Πρακτικής Άσκησης

ΔΙΠΛΩΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

Η ΒΕΚ  δίνει το δικαίωμα  συμμετοχής  στις εξετάσεις  πιστοποίησης  για την απόκτηση  Διπλώματος Επαγγελματικής  Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου  5,*το οποίο είναι αναγνωρισμένο τόσο στην Ελλάδα όσο και στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Π.Δ. 231/29-7-1998 με το οποίο ενσωματώθηκε  στο Ελληνικό δίκαιο η  οδηγία: 92/51/Ε.Ο.Κ..

ΑΔΕΙΑ  ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ

• Η απόκτηση του Διπλώματος  (μετά τις επιτυχείς εξετάσεις πιστοποίησης) παρέχει τη δυνατότητα στους αποφοίτους  να λάβουν    Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος.