Τηλεκπαίδευση – Δ.ΙΕΚ

9-13.11.2020 1η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΔΗΓΙΕΣ

Σας γνωρίζουμε ότι η Πρακτική Άσκηση μπορεί να συνεχιστεί σε υπηρεσίες και επιχειρήσεις που και ΕΑΝ λειτουργούν την περίοδο του lockdown. Οι πρακτικά ασκούμενοι θα προσέρχονται στην εργασία τους με βεβαίωση μετακίνησης που θα εκδίδει ο εργοδότης μέσα από την πλατφόρμα ” ΕΡΓΑΝΗ”.

Εφόσον υπάρξουν διαφοροποιημένες οδηγίες από το Υπουργείο, θα ακολουθήσει νέα ενημέρωση.

Ανακοινώθηκε η προληπτική αναστολή λειτουργίας Γυμνασίων και Λυκείων της γενικής εκπαίδευσης όλης της χώρας, στο πλαίσιο των μέτρων πρόληψης από τον COVID-19, κατόπιν εισήγησης της Επιτροπής των Ειδικών για την προστασία από τον κορωνοϊό.

Οι αποφάσεις για τα σχολεία θα ισχύσουν από τη Δευτέρα, 9 Νοεμβρίου, και για τρεις εβδομάδες.

μέσω τηλεκπαίδευσης θα λειτουργούν τα ΙΕΚ, το μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας, τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας, τα Κέντρα Δια Βίου Μάθησης, τα Κολέγια και τα Πανεπιστήμια (στα δύο τελευταία επιτρέπονται δια ζώσης μόνο τα εργαστήρια και κλινικές ασκήσεις του τελευταίου έτους προπτυχιακών προγραμμάτων φοιτητών

Οι εκπαιδευτές και εκπαιδεύτριες σε ανεξάρτητο χρόνο από την εκπαιδευτική διαδικασία που ακολουθείται ΚΑΝΟΝΙΚΑ αναρτούν στην ασύγχρονη πλατφόρμα eme του Δ.ΙΕΚ ΚΟΝΙΤΣΑΣ εκπαιδευτικό υλικό σημειώσεις,ερωτήσεις ,ψηφιακό υλικό και multimedia,εργασίες,κλπ.

Έκαστος εκπαιδευτής υποχρεούται για την παρακολούθηση της παρουσίας του καταρτιζομένου βάσει των στοιχείων καταγραφής της δράσης και διάδρασης του σπουδαστή εντός της πλατφόρμας και των αναρτήσεων–συμμετοχών του στις ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ από τον εκπαιδευτή ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ να ενημερώνει ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ Δ.ΙΕΚ για τη παρουσία και την ανταπόκριση των καταρτιζομένων ηλεκτρονικώς και υπηρεσιακώς.

ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ ΟΤΙ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΑΠΑΞΑΠΑΝΤΕΣ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΗ ΨΗΦΙΑΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ