Ενημερωτικό σημείωμα – αναδημοσίευση- επιλογής κατανομής στρατεύσιμου προσωπικού

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΩΝ 2003 ΛΑΒΕΤΕ ΓΝΩΣΗ

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ

ΑΠΑΝΤΕΣ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΡΙΕΣ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΔΕΟΝΤΩΣ ΤΟ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥΣ ΜΕ ΣΑΦΕΣ ΛΕΚΤΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΕΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ή ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα – προς εγγραφή των νέων καταρτιζομένων και εκπαιδευτών τους.

Προσοχή τα μαθήματα του Δ.ΙΕΚ είναι δια ζώσης και η ψηφιακή πλατφόρμα συνιστά μονάχα αποθετήριο υλικού εκπαιδευτικού και δεν υποκαθιστά κατουδένα τρόπο το πρόγραμμα των μαθημάτων και τις υποχρέωσεις όλων των καταρτιζομένων και εκπαιδευτών.

Η “e-me για όλους” απευθύνεται σε όσους επιθυμούν να αξιοποιήσουν την Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα e-me χωρίς να διαθέτουν ή χωρίς να χρησιμοποιήσουν λογαριασμό Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ).
Είναι ελεύθερη και ανοιχτή σε όλους, μαθητές, εκπαιδευτικούς, ερευνητές, επιμορφωτές, φοιτητές, προσωπικό φορέων, ή άλλους ενδιαφερόμενους. Η είσοδος γίνεται με απλή εγγραφή. Η “e-me για όλους” έχει την ίδια λειτουργικότητα με την επίσημη e-me, όμως επειδή οι χρήστες της δεν είναι πιστοποιημένοι (δε γίνεται ταυτοποίηση χρηστών) δεν παρέχει τα ίδια επίπεδα ασφάλειας, ενώ δεν προσφέρονται αντίστοιχες παροχές και υποστήριξη χρηστών.https://4all.e-me.edu.gr .

Στη πλατφόρμα ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης του ΔΙΕΚ μπορεί να γίνεται ανάρτηση εκπαιδευτικού υλικού από τους εκπαιδευτές, το οποίο θα αναρτάται για το κάθε μάθημα ειδικότητας προς μελέτη από τους σπουδαστές .

Πρακτική Άσκηση Σπουδαστών ΙΕΚ

Υποχρέωση Πρακτικής Άσκησης Σπουδαστών ΙΕΚ
………………………….

Η Πρακτική Άσκηση των σπουδαστών ΙΕΚ (Π.Α.):Είναι συνολικής διάρκειας 960 ωρών, ως υποχρεωτικό “Εξάμηνο Πρακτικής Άσκησης (5o)”
Μπορεί να πραγματοποιείται σε Φυσικά Πρόσωπα (Ιδιωτικό Τομέα), Ν.Π.Δ.Δ. ή Ν.Π.Ι.Δ.Δύναται να λαμβάνει χώρα κατά τη διάρκεια του τρίτου και του τέταρτου εξαμήνου φοίτησης (ή και στο τέλος της φοίτησης).Η περίοδος πρακτικής άσκησης πρέπει να είναι συνεχόμενη ή και τμηματική χωρίς να υπερβαίνει χρονικά το ένα (1) ημερολογιακό έτος.Η εποπτεία, ο συντονισμός, η διασφάλιση της ποιότητας και η αξιολόγηση της πρακτικής άσκησης είναι ευθύνη του Διευθυντή του Ι.Ε.Κ. ή του Συντονιστή Π.Α. που καταρτίζεται ο σπουδαστής.Με Κ.Υ.Α. έχει ρυθμιστεί η ασφάλιση των καταρτιζομένων κατά την διάρκεια της Πρακτικής άσκησης. (Ασφαλιστική κάλυψη για ατυχήματα στο χώρο Πρακτικής Άσκησης) Δείτε εδώ το σχετικό ΦΕΚ (ΦΕΚ1953Β-11/09/2015).
Απαλλαγές Πρακτικής Άσκησης Σπουδαστών ΙΕΚ
………………………….
    Οι σπουδαστές των Ι.Ε.Κ. που έχουν συμπληρώσει:Τουλάχιστον 120 ημερομίσθια στην ειδικότητα που εγγράφονται,  απαλλάσσονται,  εφόσον το επιθυμούν, με υπεύθυνη δήλωση του του Ν.1599/96 (Αρθ.8), από την υποχρέωση φοίτησης του Εξαμήνου Πρακτικής Άσκησης και τους απονέμεται η Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης (Β.Ε.Κ.) με την ολοκλήρωση των τεσσάρων εξαμήνων φοίτησης.
Τουλάχιστον 40 ημερομίσθια στην ειδικότητα που εγγράφονται,  προσμετρούνται  εφόσον το επιθυμούν, στο χρόνο της Πρακτικής Άσκησης ή Μαθητείας, με υπεύθυνη δήλωση του του Άρ.8 του Ν.1599/96.
 Τα πιο πάνω ημερομίσθια αποδεικνύονται από Βεβαίωση Εργοδότη             Δημοσίων Φορέων Ν.Π.Δ.Δ. (για τον χρόνο και το αντικείμενο                     απασχόλησης) ή από την Βεβαίωση Ενσήμων του Ασφαλιστικού      Φορέα     (ΙΚΑ κ.τ.λ.), απασχολουμένων στον Ιδιωτικό Τομέα, με  κατάλληλους  κωδικούς Απασχόλησης.

Χρήσιμα έντυπα για την Πρακτική Άσκηση (Π.Α.) των σπουδαστών του ΙΕΚ

Σχετικώς με την επαναλειτουργία του Δ.ΙΕΚ ΚΟΝΙΤΣΑΣ από Δευτέρα, 18 Μαΐου 2020
……………………………..
Ισχύει και εδώ ο περιορισμός των 15 ατόμων ανά τμήμα, με 1,5 μ. ενδιάμεση απόσταση.
Προβλέπεται η εξ αποστάσεως συμμετοχή καταρτιζομένων με Υ.Δ. και εφόσον εμπίπτουν στις εκ του νομοθετικού πλαισίου αναφορές και επισημάνσεις.
Ανάλογα με την ειδικότητα και τη δυνατότητα διεξαγωγής εργαστηριακών μαθημάτων, η λήξη του έτους κατάρτισης θα είναι η 30η Ιουνίου ή 30η Σεπτεμβρίου.

Θέμα: «Επανέναρξη λειτουργίας Ι.Ε.Κ.» H Γενική Γραμματεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης και Διά Βίου Μάθησης ανταποκρινόμενη στις εξελίξεις, στη σταδιακή άρση των μέτρων περιορισμού και την επανέναρξη της διαδικασίας κατάρτισης στα Ι.Ε.Κ. σας ενημερώνει ότι η επαναλειτουργία των Ι.Ε.Κ. ορίστηκε για τις 18 Μαΐου 2020 σύμφωνα με την αριθμ. Δ1α/ΓΠ.oικ 28237 Κ.Υ.Α. (Β΄ 1699). Με βάση την με αρ. πρωτ. Κ1/54905/13-5-2020 Υ.Α. με θέμα «Τροποποιήσεις διατάξεων της Υ.A. 5954/23-6-2014 (Φ.Ε.Κ. 1807/Β’/2-7-2014) «Κανονισμός Λειτουργίας Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) που υπάγονται στη Γενική Γραμματεία Διά Βίου Μάθησης (Γ.Γ.Δ.Β.Μ.)» που εκδόθηκε λόγω των εκτάκτων συνθηκών σύμφωνη γνώμη του υπεύθυνου εκπαιδευτή και του Διευθυντή του Ι.Ε.Κ.

Αναρτήθηκε στις: 29/04/2020